Manuální ošetření
Manuální ošetření zahrnuje masáž, strečink, mobilizaci kloubů a cvičení pasivního rozsahu pohybu. Tyto techniky kombinuji dle stavu a potřeb pacienta. Při ošetření se uvolňují zatuhlé svaly, kůže a podkoží, citlivě se odstraňují blokády kloubů, zvyšuje se rozsah pohybu.
Na pohybový aparát nahlížím jako na jeden celek, všechno je propojené. Jakmile je tedy někde v pohybovém aparátu problém, naruší se biomechanika pohybu pejska, některým strukturám psík ulevuje, čímž ale přetěžuje jiné části těla, vznikají svalové spasmy, zkracují se svaly, v kloubech vznikají funkční blokády, psík je bolestivý, při dlouhodobém přetěžování dochází k poškození kloubů,... Manuální ošetření působí analgeticky, zvyšuje prokrvení, celkovou relaxaci organismu, urychluje hojení tkání, reguluje svalové napětí, obnovuje a udržuje funkci svalů a kloubů.
Preventivní manuální ošetření je důležitou součástí péče o psa, je možné tak často odhalit potíže v pohybovém aparátu již v zárodku, tedy dřív, než pes začne kulhat nebo jevit jiné známky bolestivosti. Preventivní kontroly u fyzioterapeuta jsou vhodné pro každého psa, důležité jsou zejména pro sportovní nebo pracovní psy a pomáhají také výrazně zlepšit kvalitu života psích seniorů.
Masáž
Jedná se o manipulaci s pojivovou tkání za účelem pozitivního ovlivnění zdravotního stavu pacienta. Při masáži dochází nejen lokálnímu uvolnění měkkých tkání, působí i vzdáleně na zbytek těla. Masáž má analgetické účinky, působí proti otokům, zvyšuje prokrvení, metabolismus a elasticitu tkáně. Pomáhá regulovat krevní tlak a napětí ve svalech, odplavit alogenní látky a laktát, k jehož hromadění dochází při svalové práci. Masáže mají také pozitivní vliv na spánek a celkovou psychiku psa.
Je to součást každého manuálního ošetření, které provádím. Psíka vždy nejprve masíruji, než začnu se svaly a klouby pracovat jakkoli jinak. Jsem zastánce co nejšetrnější a pro pacienta co nejpříjemnější manipulace, pokud není psík zrelaxovaný a nemá uvolněné měkké tkáně, jemně masírujeme, dokud se neuvolní.
Strečink = protahování
Protahování pomáhá udržet správnou funkci a délku svalů, uvolnit napětí a spasmy. Je to prevence zkracování a vzniku svalových kontraktur u imobilizovaných končetin, při nečinnosti svalu u neurologických pacientů nebo při nevyváženém pohybu. Dále je to nedílná součást péče o psí sportovce.
Protahuji vždy pouze zahřáté a zrelaxované svaly, aby nedošlo k jejich poškození.
Pasivní a asistované cvičení
Pasivní cvičení rozsahu pohybu v kloubu provádím na zrelaxovaném, uvolněném psovi. Využívá se jednak diagnosticky pro zjištění, zda je v pohybu kloubu nějaké omezení (v kloubu samotném nebo ve svalech), ale je to také součást rehabilitačního plánu pacientů po operacích i na konzervativní terapii - pro zachování funkčnosti kloubů u imobilizované končetiny. Tímto cvičením předcházíme vzniku adhezí v měkkých tkáních, zatuhnutí kloubů, zkrácení svalů, podporujeme vyživování chrupavky.
Asistované cvičení je přechodem ke cvičení aktivnímu, patří sem samostatné stání psíka s oporou terapeuta a dále cvičení kontrolovaného pohybu celé končetiny - simulace kroku.