Manuální ošetření

Manuální ošetření zahrnuje masáž, strečink, mobilizaci kloubů a cvičení pasivního rozsahu pohybu. Tyto techniky kombinuji dle stavu a potřeb pacienta. Při ošetření se uvolňují zatuhlé svaly, kůže a podkoží, citlivě se odstraňují blokády kloubů, zvyšuje se rozsah pohybu.

Na pohybový aparát nahlížím jako na jeden celek, všechno je propojené. Jakmile je tedy někde v pohybovém aparátu problém, naruší se biomechanika pohybu pejska, některým strukturám psík ulevuje, čímž ale přetěžuje jiné části těla, vznikají svalové spasmy, zkracují se svaly, v kloubech vznikají funkční blokády, psík je bolestivý, při dlouhodobém přetěžování dochází k poškození kloubů,... Manuální ošetření působí analgeticky, zvyšuje prokrvení, celkovou relaxaci organismu, urychluje hojení tkání, reguluje svalové napětí, obnovuje a udržuje funkci svalů a kloubů.

Preventivní manuální ošetření je důležitou součástí péče o psa, je možné tak často odhalit potíže v pohybovém aparátu již v zárodku, tedy dřív, než pes začne kulhat nebo jevit jiné známky bolestivosti. Preventivní kontroly u fyzioterapeuta jsou vhodné pro každého psa, důležité jsou zejména pro sportovní nebo pracovní psy a pomáhají také výrazně zlepšit kvalitu života psích seniorů.

Masáž

Jedná se o manipulaci s pojivovou tkání za účelem pozitivního ovlivnění zdravotního stavu pacienta. Při masáži dochází nejen lokálnímu uvolnění měkkých tkání, působí i vzdáleně na zbytek těla. Masáž má analgetické účinky, působí proti otokům, zvyšuje prokrvení, metabolismus a elasticitu tkáně. Pomáhá regulovat krevní tlak a napětí ve svalech, odplavit alogenní látky a laktát, k jehož hromadění dochází při svalové práci. Masáže mají také pozitivní vliv na spánek a celkovou psychiku psa.

Je to součást každého manuálního ošetření, které provádím. Psíka vždy nejprve masíruji, než začnu se svaly a klouby pracovat jakkoli jinak. Jsem zastánce co nejšetrnější a pro pacienta co nejpříjemnější manipulace, pokud není psík zrelaxovaný a nemá uvolněné měkké tkáně, jemně masírujeme, dokud se neuvolní.

Strečink = protahování

Protahování pomáhá udržet správnou funkci a délku svalů, uvolnit napětí a spasmy. Je to prevence zkracování a vzniku svalových kontraktur u imobilizovaných končetin, při nečinnosti svalu u neurologických pacientů nebo při nevyváženém pohybu. Dále je to nedílná součást péče o psí sportovce.

Protahuji vždy pouze zahřáté a zrelaxované svaly, aby nedošlo k jejich poškození.

Pasivní a asistované cvičení

Pasivní cvičení rozsahu pohybu v kloubu provádím na zrelaxovaném, uvolněném psovi. Využívá se jednak diagnosticky pro zjištění, zda je v pohybu kloubu nějaké omezení (v kloubu samotném nebo ve svalech), ale je to také součást rehabilitačního plánu pacientů po operacích i na konzervativní terapii - pro zachování funkčnosti kloubů u imobilizované končetiny. Tímto cvičením předcházíme vzniku adhezí v měkkých tkáních, zatuhnutí kloubů, zkrácení svalů, podporujeme vyživování chrupavky.

Asistované cvičení je přechodem ke cvičení aktivnímu, patří sem samostatné stání psíka s oporou terapeuta a dále cvičení kontrolovaného pohybu celé končetiny - simulace kroku.

Mobilizace kloubů

V kloubech mohou vznikat funkční blokády = je omezen rozsah pohybu v kloubu, kloub je bolestivý. Nejčastější příčinou vzniku funkčních blokád je úraz, vadné držení těla či dlouhodobé asymetrické zatěžování, kompenzační mechanismy.
Kloubní mobilizace je jemné nebolestivé ošetření, kdy drobnými pohyby obnovíme hybnost postiženého kloubu a snížíme bolestivost. Využívám trakci (oddálení kloubních ploch od sebe), posun kloubních ploch vůči sobě a pružení na hranici elasticity kloubu. Ošetření jednotlivých kloubů se liší podle jejich anatomie.


© 2022 Zuzana Soukupová,
foto: Adéla Špetlová, Barbora Ulrychová 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!