Dogfitness

Dogfitness = aktivní cvičení = aktivní posilování a protahování.

Aktivní cvičení je důležité u sportovních psů jako celkové zpevnění těla a tedy prevence zranění, dále je důležitou součástí rehabilitace ortopedických a neurologických pacientů - po operaci i v rámci konzervativní terapie. Pomáhá udržovat v kondici psí seniory a je to také ideální příprava psa na výstavy. Cvičení často doporučuji v kombinaci s manuální terapií jako součást komplexní péče o pohybový aparát. V dnešní době je zejména cvičení na balančních podložkách velmi populární, je ale vhodné začínat pod dohledem fyzioterapeuta, aby mělo cvičení pozitivní efekt. Cvičení má pravidla, která je třeba znát a dodržovat, pokud z něj má pes profitovat.

Při dogfitness se u psíků soustředím zejména na nácvik správného postoje a pohybu. Cvičením na míru jsme schopni psa nasvalit a naučit ho pohybové vzorce tak, aby měl co nejlépe rozloženou váhu ve statických pozicích a následně co nejlépe zapojoval svaly a zatěžoval končetiny rovnoměrně i v pohybu. Pozoruji nejen pohyb pejska, ale také jak se sám postaví, jak si sedá a lehá, dále zohledňuji jeho celkový fyzický stav - zdravotní problémy, věk, případně sport, kterému se věnuje,... Používám nejrůznější cviky a z nich vytvářím tréninkové sestavy, pro každého psíka podle jeho fyzického stavu a potřeb.

Při dogfitness používám pevné targety, kavalety a nejrůznější balanční podložky. Tyto pomůcky mi pomáhají navést psíka do správné pozice a cviky mohu použitím různých pomůcek udělat pro psa jednodušší nebo naopak náročnější, posílit konkrétní končetiny a konkrétní svalové skupiny.

Psíky aktivní cvičení obecně velmi baví, jsou to pro ně na přemýšlení jednoduché úkony za spoustu pamlsků. Cvičíme často i s úplně zdravými psy, je to dobrá a zdravá forma zábavy pro dvounožce i čtyřnožce, pes získá lepší fyzickou kondici, propriocepci (=polohocit), balanc a tím se i zvýší jeho sebevědomí. V omezené míře a s opatrností je to vhodná aktivita i pro štěňátka, která se učí přecházet přes různé povrchy a uvědomovat si své tělo. 

Cvičíme v létě venku, v zimě v ordinaci, celoročně je také možnost se se mnou domluvit na dogfitness lekci individuálně online.© 2022 Zuzana Soukupová,
foto: Adéla Špetlová, Barbora Ulrychová 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!